Gdy chcemy odnowić łazienkę bez nadwyrężania domowego budżetu i bez przeprowadzania dużego remontu, dobrym rozwiązaniem jest pomalowanie płytek ceramicznych. To prosty i tani sposób na szybką zmianę wyglądu pomieszczenia. Podpowiadamy, kiedy malowanie płytek jest możliwe, jak to zrobić i jakie farby wybrać.
Szybki prysznic a może relaksujący, domowy zabieg SPA? Łazienka jest funkcjonalnym pomieszczeniem, służącym na co dzień wszystkim domownikom. To intensywnie wykorzystywana przestrzeń, w której panuje podwyższona wilgotność powietrza, co sprawia, że wnętrze często wymaga renowacji.
Kiedy łazienka potrzebuje już odświeżenia lub gdy po prostu znudził nam się jej dotychczasowy wygląd, czas na metamorfozę. – Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych farb można samodzielnie pomalować płytki łazienkowe na wybrany kolor, bez potrzeby kucia, wszechobecnego pyłu i bez ponoszenia dużych wydatków. To sposób na szybką renowację w duchu less waste, gdyż nie musimy pozbywać się starych płytek i wyposażenia łazienki – mówi Bartłomiej Ślązak, Dyrektor Zarządzający Polskiego Związku Producentów Farb i Klejów (PZPFiK), który zrzesza firmy działające w polskiej branży farb i klejów, a także dostawców surowców w tym obszarze.
Kiedy można pomalować płytki łazienkowe?
Płytki w łazience, zarówno te na ścianach, jak i na podłodze, można pomalować, jeśli są one w dobrym stanie i mocno trzymają się podłoża. W przypadku, gdy się ruszają lub są popękane, najlepiej będzie je wymienić. Zanim chwycimy za pędzel, przyjrzymy się więc dokładnie, czy okładzina spełnia te wymagania.
Pomalować możemy różnego rodzaju powierzchnie w starych i nowych budynkach: gładkie i chropowate, wykonane z płytek ceramicznych, glazury porcelanowej czy też terakoty. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie podłoża oraz właściwy dobór farby.
Jakie farby do malowania płytek wybrać?
Do malowania płytek przeznaczone są specjalne farby, które cechują się dobrą przyczepnością do podłoża i wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć oraz szorowanie. Tworzą one na pomalowanej powierzchni trwałą, estetyczną powłokę, którą można bezpiecznie czyścić przy użyciu popularnych detergentów. Zdecydowanie niezalecane jest natomiast używanie do tego celu „zwykłych” farb, przeznaczonych do malowania ścian.
W zależności od tego jaki efekt chcemy uzyskać, możemy wybierać spośród szerokiej gamy kolorystycznej farb i różnego rodzaju ich wykończenia jak, np. satyna lub półmat. Najbardziej popularne typy farb do płytek ceramicznych to:
- farby akrylowe
- farby alkidowo-uretanowe
- farby epoksydowe
Wśród tych nowoczesnych wyrobów można znaleźć np. wodorozcieńczalne produkty typu „2w1”, czyli podkład i farba nawierzchniowa, które nie wymagają zastosowania gruntu, dzięki czemu umożliwiają szybką renowację. Rodzaj farby powinien być zawsze dopasowany do specyfiki powierzchni przeznaczonej do malowania.
Malowanie płytek – jakie narzędzia przygotować?
Przed przystąpieniem do prac malarskich przygotujmy również niezbędne narzędzia i akcesoria. Przydatne będą: pędzle o różnej wielkości, wałek z gąbką, taśma malarska do zabezpieczenia krawędzi, kuweta malarska oraz folia ochronna do zabezpieczenia łazienkowych elementów. Zaopatrzmy się także w papier ścierny o małej granulacji i skrobak do usuwania silikonu.
Jak przygotować płytki przed malowaniem?
Malowanie płytek wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni, żeby farba miała dobrą przyczepność i żebyśmy mogli osiągnąć satysfakcjonujący efekt. Przed malowaniem płytki należy więc dokładnie oczyścić, aby usunąć z nich zabrudzenia, pozostałości mydła i osad z kamienia. Można do tego wykorzystać ciepłą wodę z delikatnym detergentem oraz gąbkę.
Jeśli w łazience pojawiła się pleśń, to konieczne jest jej usunięcie z użyciem środków grzybobójczych. Po umyciu okładzinę spłukujemy czystą wodą i wycieramy szmatką. Przed aplikacją farby powierzchnia musi być całkowicie sucha. W miejscach szczególnie narażonych na działanie wilgoci niezbędne może być jeszcze zastosowanie gruntu – informacje na ten temat powinny być zawarte w karcie technicznej farby.
Sąsiadujące z płytkami przestrzenie, które nie są przeznaczone do malowania zabezpieczamy folią malarską. Pamiętajmy również o usunięciu silikonu, gdyż farba nie będzie miała do niego dobrej przyczepności. Gdy malujemy płytki szkliwione (glazurę) lub polerowane, potrzebne będzie zmatowienie ich powierzchni. Używamy do tego papieru ściernego o małej granulacji i dokładnie odpylamy przeszlifowaną powierzchnię.
Jak malować płytki ceramiczne?
Malowanie płytek powinno się odbywać się w temperaturze pokojowej, przy zapewnieniu dobrej wentylacji łazienki. Farbę aplikujemy zgodnie z zaleceniami producenta zawartymi w karcie technicznej. Ważne jest jej równomierne rozprowadzenie bez smug i zgrubień. Do większych powierzchni najlepszy będzie wałek, a przy malowaniu fug i detali dobrze sprawdzi się niewielki pędzel.
Z reguły po nałożeniu pierwszej warstwy odczekujemy od 6 do 24 godzin, gdy farba dokładnie wyschnie i nakładamy drugą warstwę, aby zapewnić jednolity kolor i trwałość powłoki. Jeśli to konieczne, aplikujemy również trzecią warstwę farby, stosując się do wytycznych producenta wyrobu.
Malowanie płytek – co z fugami?
Ważnym elementem wpływającym na estetykę łazienki są również fugi między płytkami. Jak o nie zadbać? Mamy tutaj zasadniczo do wyboru dwa rozwiązania. Jeśli fugi są w dobrym stanie i chcemy, żeby były w takim samym kolorze jak płytki, to po oczyszczeniu z użyciem szorstkiej gąbki lub szczotki po prostu malujemy je analogicznie jak okładzinę, z użyciem tej samej farby. Gdy chcemy natomiast wyróżnić wygląd fug nadając im inny odcień, to dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie markera do fug (tzw. renowatora).
Po nałożeniu ostatniej warstwy farby odczekajmy kilka dni, zanim przystąpimy do intensywnego użytkowania łazienki. Ważne, aby farba była całkowicie utwardzona. Przez ten czas unikajmy też mycia płytek agresywnymi środkami chemicznymi i nie narażajmy ich na nadmierną wilgoć. Malowanie płytek ceramicznych to prosta recepta na odnowienie wyglądu łazienki. W podobny sposób, wykorzystując tą samą farbę, możemy zadbać również zadbać o odświeżenie przestrzeni w kuchni.
Link do strony artykułu: https://adserver.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/jak-pomalowac-plytki-lazienkowe-praktyczny-poradnik